Ospalý vodič je súčasťou viac ako pätiny smrteľných dopravných nehôd

Podľa nového výskumu AAA Nadácie pre Dopravnú Bezpečnosť (Foundation for Traffic Safety), je súčasťou viac ako pätiny (21 %) smrteľných dopravných nehôd šoférova ospalosť. Tieto výsledky pomáhajú potvrdiť to, čo bezpečnostní experti predpokladali už dlhšie: výskyt „ospalého riadenia“ je oveľa väčší, ako v súčasnosti tvrdia oficiálne štatistiky z Národnej Diaľničnej Dopravno - Bezpečnostnej Správy (NHTSA). Nakoľko letný čas skončil a tma počas dňa prichádza skôr, AAA vyzýva vodičov, aby rozpoznali varovné signály únavy a prijali také opatrenia, aby sa vyhli tragédii počas týchto sviatkov.

„Tento nový výskum ďalej potvrdzuje, že „ospalé riadenie“ je závažný dopravno-bezpečnostným problémom,“ varuje Peter Kissinger, prezident a CEO v AAA Nadácie pre Dopravnú Bezpečnosť. „Nanešťastie vodiči často podceňujú toto riziko a preceňujú svoje schopnosti bojovať s ospalosťou za volantom“.

Výstup výskumu tiež ukázal, že dopravné nehody s účasťou ospalého vodiča nie sú bez následkov. Jedna tretina dopravných nehôd s účasťou ospalého vodiča vedie k zraneniam, a viac ako 6000 s únavou spojených dopravných nehôd vedie každý rok k aspoň jednému smrteľnému zraneniu.

Predchádzajúci výskum AAA odhalil, že mladí vodiči, od 19-24, sú najochotnejší šoférovať unavení, 33% z nich tak urobila za posledný mesiac. Naopak, u najstarších vodičov (75 a viac) a tých najmladších (16-18 rokov) bola pravdepodobnosť rovnakého správania najmenšia.

„Napriek faktu, že 95% američanov považuje za neakceptovateľné šoférovanie, keď sú tak unavení, že sú ledva schopní udržať oči otvorené, viac ako 28% priznáva, že tak urobili za posledný mesiac,“ pokračuje Kissinger. „Ako aj iné obmedzenia, aj šoférovanie počas únavy nie je bez rizika.“

AAA vyzýva vodičov, aby porozumeli varovným signálom ospalosti za volantom:

 • Neschopnosť rozpamätať sa na posledných niekoľko kilometrov jazdy
 • Túlavé myšlienky
 • Problémy so zameriavaním a udržaním otvorených očí
 • Pocit ťažkej hlavy
 • Zabiehanie mimo vlatného jazdného pruhu, prípadne jazda po bočných bezpečnostných pásoch
 • Opakované zívanie
 • Neuvedomené „lepenie sa“ na autá vpredu
 • Prehliadnutie dopravných značení

Pri objavení sa únavy, AAA vyzýva vodičov, aby si našli bezpečné miesto na zastavenie už pri akomkoľvek náznaku. Na udržanie bdelosti a ostražitosti za volantom AAA navrhuje:

 • Doprajte si dostatok spánku (najmenej 7 hodín), najmä noc pred dlhou cestou
 • Šoférujte v časoch, v ktorých ste normálne hore
 • Naplánujte si prestávky každé 2 hodiny alebo každých 160km
 • Vyhnite sa ťažkým jedlám
 • Cestujte so spolujazdcom a počas cesty sa striedajte za volantom
 • Vyhnite sa liekom, ktoré spôsobujú únavu alebo iné obmedzenia
 • Konzultuje so špecialistom na spánok alebo iným medicínskym profesionálom v prípade, ak máte problémy s dostatočným odpočinutím si alebo ste chronicky unavení

Projekt AAA Nadácie pre Dopravnú Bezpečnosť (Foundation for Traffic Safety): Výskyt dopravných nehôd s účasťou ospalého vodiča je založený na analýze reprezentatívnej vzorky 14 268 dopravných nehôd, ktoré sa vyskytli v roku 2009 – 2013, a v ktorých bolo aspoň jedno auto odtiahnuté z miesta nehody.

V roku 1947 založila AAA Nadáciu pre Dopravnú Bezpečnosť (Foundation for Traffic Safety), neziskovú, verejne podporovanú, charitatívnu, vzdelávaciu a výskumnú organizáciu. Na záchranu životov a redukovanie zranení na cestách, zámerom Nadácie je predchádzať dopravným nehodám a zachraňovať životy cez výskum a vzdelávanie v oblasti bezpečnosti dopravy. Nadácia financovala cez 200 výskumných projektov vytvorených na odhalenie príčin dopravných nehôd, ich predchádzanie a minimalizovanie zranení, ak sa vyskytnú. Pre ďalšie informácie o výskumoch nájdete na webovej stránke www.aaafoundation.org.

Zdroj: http://newsroom.aaa.com/2014/11/one-five-fatal-crashes-involve-drowsy-drivers/
Ďalšie zdroje: Report: Prevalence of Motor Vehicle Crashes Involving Drowsy Drivers, U.S. 2009-2013