Poľsko spúšťa solárne cyklotrasy

Bezpečnosť je kľúčová pre všetkých cyklistov, najmä keď jazdia v noci. Poliaci vynašli nový typ cyklistických chodníkov pre bezpečnejší a zábavnejší zážitok z jazdy. V regióne Mazuri žiaria počas noci tieto chodníky na modro. Na cyklotrase je použitý fosfor, syntetický prvok, ktorý svieti po tom, ako bol vystavený slnečnému svetlu.

„Materiál, ktorý sme použili na chodník svieti približne desať hodín,“ hovorí Igor Ruttmar z TPA - Instytut Badan Technicznych (Inštitút Technických Vied). „Z toho vyplýva, že cesta môže svietiť celú noc a ďalší deň znovu akumulovať svetlo.“

Fosfor Solárna cyklotrasasa zväčša využíva na monitoroch (cathode ray tubes - CRT) a na plazmových displejoch. Majú nepretržité žiarenie, čo znamená, že zostávajú rozsvietené väčšinu času. Toto prevedenie fosforu bolo vyrobené TPA v laboratóriu v Pruszkowe.

 

Podobná cyklistická trasa sa objavila v Holandsku kde sa inšpirovala motívmi diela „Hviezdnatá noc“ od Vincenta Van Gogha. Hoci táto trasa podnietila Poliakov na vybudovanie chodníka, obe trasy používajú veľmi odlišné technológie. Na trasu Van Gogha boli použité LED svetlá poháňané solárnou energiou. Zároveň boli pomocou špeciálnej farby zdôraznené niektoré vírivé efekty.

Pozrite video „Hviezdnatá Noc“ :

Solárna cyklotrasa 2Poľský cyklistický chodník naopak nevyžaduje zdroj napájania a je stále vo fáze testovania. Nikto teraz nevie odhadnúť, ako dlho bude fosfor svietiť bez toho, aby stratil svoju silu. A práve tento čas rozhodne o osude projektu. Všetko totiž záleží od finančných nákladov cyklotrasy. Nový poľský cyklistický chodník bol totiž drahší ako bežný a ak trvanlivosť materiálu voči počasiu bude kratšia ako sa očakáva, spoločnosť pravdepodobne cyklistický chodník po testovacej fáze neobnoví.

Zdroj: interestingengineering.com