Psychotesty a preškolenia

Pravidlá pre mladých vodičov by sa mali sprísniť. Ministerstvo vnútra chce zaviesť povinné psychotesty pre záujemcov o vodičský preukaz, či preškolenia v prípade opakovaných závažných priestupkov. Rezort tým reaguje na alarmujúce štatistiky, podľa ktorých na cestách usmrcujú ľudí najmä mladí vodiči do 25 rokov. Tento trend sa u nás drží už niekoľko rokov. Experti preto iniciatívu vítajú.

Preškolenia dnes fungujú vo väčšine krajín Európskej únie. Trvajú od 2 do 20 dní, v závislosti od závažnosti priestupku. Orientujú sa napríklad na rýchlosť, stopku, či jazdu v pruhoch. Podľa dopravných analytikov ide o spravodlivejší trest než len zaplatiť pokutu.„Trest pre vodiča je skôr, keď musí niekde čas stráviť. To znamená na nejakom školení,“ hovorí dopravný psychológ Karol Kleinmann.

Psychotesty zase majú slúžiť ako vhodný nástroj na odhalenie rizikových povahových vlastností potenciálnych vodičov, ktorí na cestách nemajú čo robiť.

Asi do dvoch rokov by na Slovensku mohol fungovať tzv. bodovací systém. Spočíva v tom, že za každý dopravný priestupok vodič stráca body. Keď si ich všetky minie, príde o vodičský preukaz. Získať naspäť ho môže jedine preškolením.

Zdroj: TA3

  • Košík