Šťastný deň može byť každý!

V marci sme spolupracovali na článku o šťastí a jeho podstate. Kto je vlastne šťastný a v čom tkvie tajomstvo večne usmiatych ľudí? Možno máte svoje šťastie na dosah ruky a ani o tom neviete. Na tieto otázky vám odpovie psychologička Dominika Černá a spravodajský portal našenovinky.sk. 

Po slove láska je šťastie zrejme najčastejšie skloňované v citátoch, mottách ale aj blahoželaniach. Organizácia Spojených národov vyhlásila 20. marec za Medzinárodný deň šťastia pred dvomi rokmi.

„Hľadanie šťastia je základným ľudským cieľom,“ uvádza rezolúcia, ktorú 193-členné zhromaždenie prijalo jednomyseľne. Zavedenie takéhoto dňa bolo súčasťou diplomatickej kampane himalájskeho kráľovstva Bhután, ktoré už o šťastí svojich obyvateľov vedie štatistiky. Väčšina štátov v súčasnosti pritom svoj rozkvet hodnotí predovšetkým na základe ekonomických ukazovateľov.

Veľa šťastia!?

Nositeľom šťastia býva tradične zelený štvorlístok alebo podkova, v starom Egypte to je skarabeus. Číňania uznávajú zlatého draka, v Tibete je to zase dáždnik nad Budhovou hlavou,a v Japonsku mávajúca mačka. Ani povestný kominár, imelo, prasiatko, amulety vám „neprinesú šťastie.“

„Šťastie je stav mysle. Ľudia, ktorí na nás pôsobia spokojne a bezstarostne nemajú v živote menej problémov ako my ostatní. Ich „tajomstvo šťastia“ spočíva v zdravom nadhľade a pozitívnom prístupe k riešeniu problémov a životu ako celku,“ vyjadrila sa Dominika Černá z psychologického centra Salvus.

Šťastní ľudia nás niekedy rozčuľujú

Niekoho ráno vyvedie z rovnováhy už aj upršané počasie, vyliata káva na oblečení, premávka, neposlušné dieťa, pohľad na šéfa a milión ďalších drobností, po ktorých si večer líha s povzdychom „otrasného dňa“. Pekný a škaredý deň neexistuje, iba spôsob, akým sa na veci dívame.

Iných doslova vnútorne rozhodia tí známi, ktorých stretnú večne usmiatych, a na otázku „ako sa máš?“  vždy odpovedia: „Ďakujem, mám sa dobre, nesťažujem sa“. A to je ono!

„Sú to ľudia, ktorí sa dokážu tešiť z maličkostí, pekného dňa a príjemných ľudí okolo seba. Hľadanie rovnováhy nemožno zadefinovať, je individuálne a  každý z nás si musí nájsť svoju vlastnú cestu, ktorá ho privedie k vlastnej rovnici šťastia. Môžeme začať tým, že sa budeme obklopovať takýmito pozitívnymi ľuďmi, urobia z nás lepšieho človeka,“ objasňuje slečna Černá.

Miesto šťastia dobre poznáte.

Áno, poznáte ho. Nie, nie sú to vyslovene miesta, na ktoré sa viažu spomienky. Nie sú to iba chvíle s partnerom, rodinou či s priateľmi. Ani peniaze, hoci vám zaobstarajú všetko, okrem šťastia. Šťastie je vo vás! VY ste to šťastie! Vy poznáte najlepšie seba samého. Nie je to ani váš manžel či manželka, ani váš rodič. Len a len vy sám!

A ak budete „závislý“ na pocite byť šťastným iba v prítomnosti iných, nikdy si neuvedomíte a neprecítite svoje vnútorné Ja. Vyznie to ako klišé, ale vzťah k sebe samému sa stáva skutočne zrkadlom vzťahov s našimi partnermi a ľuďmi, s ktorými sa stretávame.

Ak sa stanete sám sebe tým najlepším priateľom, budete ním aj pre iných. Nech ste akejkoľvek rasy, náboženského vyznania, sexuálnej orientácie, pohlavia či farby pleti — ste jedinečný  a originálny! A ako hovorí čínske príslovie: „Robme šťastnými tých, čo sú blízko. A tí, čo sú ďaleko, prídu“. Tak šťastnú cestu za vlastným poznaním a veľa šťastných dní!

Autor: Eliška Šándorová
Zdroj: http://nasenovinky.sk/article/29684/dnes-je-vas-stastny-den-a-moze-byt-aj-zajtra