Psychológ: Ste pripravení vstúpiť do manželstva?

V dnešnej dobe sa na nás valia zo všetkých strán názory o neopodstatnenosti manželstva. Častým argumentom je aj to, že len na Slovensku sa rozpadá vyše polovica z nich. Uvažujme však o tom, kde sa to všetko začína. Zvážili sme dostatočne dôležitosť slov vyslovených nášmu nastávajúcemu?

Ak sme sa slobodne a úprimne rozhodli so svojim partnerom absolvovať kolobeh svadobných ceremónií, často krát sa necháme zaplaviť prípravami a zabúdame na to najpodstatnejšie. Nestíhame si akosi dostatočne uvedomiť, čo od manželstva očakávame, no najmä to, čo sme do neho schopní dať.

Tu je niekoľko otázok,  ktoré by ste si mali obaja zodpovedať pred vstupom do manželstva:

  1. Poznáte dostatočne rodinu, z ktorej pochádza Váš nastávajúci? Súhlasíte alebo ste aspoň schopní rešpektovať svetonázor blízkych príbuzných Vášho partnera? Ste schopní akceptovať zvyky a tradície rodiny, ktorá bude onedlho aj Vašou rodinou?
  2. Aké zranenia, či sklamania si prinášate z vlastnej rodiny? Môžete vzťah Vašich rodičov považovať za vhodný príklad pre Váš budúci manželský život? Ak nie, v čom by ste chceli byť iní?
  3. Máte s partnerom vyriešené možnosti spoločného bývania?
  4. Viete, kto sa bude starať o rodinné financie?
  5. Uvažovali ste s partnerom o prijatí detí do manželstva? O prípade, že budete mať problém s počatím dieťatka, resp. o možnosti, že prídu v „nevhodnom“ čase?
  6. Poznáte dostatočne zdravotný a psychický stav nastávajúceho manžela/manželky?
  7. Ste ochotní zachovať vernosť, so všetkými jej aspektmi?
  8. Predstavte si dnes vo Vašich očiach „milé nedokonalosti“ Vášho partnera o päť či desať rokov? Zvážte, že si ho beriete so všetkými chybami, ktoré by ste sa mali naučiť tolerovať. Ste toho schopní? Zmena osobnosti a zvyklostí Vášho partnera totiž nástupom manželstva neprichádza!
  9. Uvedomujete si zodpovednosť, ktorú  manželským stavom prijímate?
  10. Ste si istí tým, že Vaše rozhodnutie je úprimné a slobodné? Nie ste nejakými vonkajšími okolnosťami tlačení k manželstvu?

Isteže ani tá najlepšia príprava nám nedokáže zabezpečiť manželstvo „až pokým nás smrť nerozdelí“, no vždy je lepši bojovať na cvičisku, ako stroskotať na bojisku. Správna komunikácia a vzájomná tolerancia sú následne aspekty manželstva, na ktorých už musia manželia pracovať po celý život.

PhDr. Martina Šadláková
psychológ