Trpíte, ak nemáte pri sebe iPhone? Výskum ukazuje, že Vaše utrpenie je skutočné.

Našťastie, ja nie som závislý od iPhonu – ale len preto, že žiadny nemám. Čo však mám, je tendencia prežívať ozajstné strádanie, pokiaľ nemám pri sebe svoj iPad. Ukazuje sa že tieto vymoženosti – ako iPhone či iPad - sa stali našou neoddeliteľnou súčasťou natoľko, že pri separácii od nich trpíme ako kognitívne, tak aj fyzicky.

Nová štúdia z University of Missouri vystavila používateľov iPhonov situácii, kedy boli oddelení od svojich mobilov počas toho, ako robili kognitívny test. Nielenže si v teste viedli horšie, ako v prípade, keď mali svoje mobily pri sebe, ale navyše trpeli aj zvýšenou úzkosťou, krvným tlakom a tepom.

Čo je to „takeaway“ ? Podľa výskumov, ak ste v situácii, ktorá vyžaduje koncentráciu pozornosti, ako napríklad test, plnenie úlohy alebo pracovné stretnutie, mali by ste mať svoj iPhone pri sebe, ak si chcete zaistiť váš najlepší výkon.

Tento fakt má zaujímavé dôsledky pre žiakov a študentov. Niektoré školy úplne zakázali mobilné telefony, vrátane štátnej školy New York City (zákaz trval 9 rokov). Pred niekoľkými dňami starosta NYC Bill de Blasio oznámil vo svojom príhovore, že tento zákaz bol oficiálne zrušený. Tento zákaz totiž viedol k biznisu so skrinkami pre študentov mimo areálu školy, za 180$ ročne. A študenti po skončení vyučovania hneď mierili k svojim mobilom.

Jedným z dôvodov na zmenu je ten, že takýto zákaz vyprodukoval niekoľko problémov, vrátane faktu, že rodičia sú dnes príliš zvyknutí na to, že sú schopní byť v neustálom kontakte so svojimi deťmi cez mobil.

Osobne si myslím, že tieto „vymoženosti“ sú doslova návykové. Môj priateľ, ktorý vedie skupinové zájazdy študentov do divokej prírody zistil, že niektorí prechádzajú skutočným strádaním. Sú zvyknutí na nepretržité podnety – textové správy, internetové spojenie, atď, že je to šok pre ich systém byť náhle bez týchto podnetov.

Doktorant Russell Clayton, ktorý bol vedúcim tohto výskumu povedal, že výsledky naznačujú, že iPhone sa môže stať akýmsi „predĺžením“ nás samých do takej miery, že pri oddelení zažívame „zníženie“ preživania vlastnej identity a negatívny fyzický stav. 

Zdroj: http://www.iphonelife.com/blog/5/suffering-iphone-separation-research-shows-your-suffering-real?lang=sk&utm_campaign=SendToFriend&uid=3452679&utm_content=item_link&utm_source=email&utm_medium=self&china_variant=False