Zmení vlastnenie zbrane správanie človeka?
,,Zbraň nezabíja, človek áno.“ – známy výrok, ktorý pozná každý má v sebe kus pravdy. Otvára však diskusiu o tom ako a či nás vlastnenie zbrane zmení. V tomto článku sa pozrieme na dôkazy a názory, ktoré naznačujú, že zbrane môžu mať oveľa hlbší vplyv na našu psychiku, než si uvedomujeme.
,,Weapons Effect“ – môžeme preložiť ako efekt zbraní, je v psychológií známy fenomén, ktorý naznačuje, že prítomnosť zbraní môže zvýšiť agresívne správanie u človeka.
,,Zbrane nielenže umožňujú násilie, ale môžu ho aj stimulovať. Prst stláča spúšť, ale aj spúšť môže ovplyvniť prst.“
Je to výrok Leonarda Berkowitza, ktorý je jedným z autorov výskumu venujúcemu sa efektu zbraní (1). Výsledky niekoľkých ďalších štúdií, ktoré replikovali jeho výskum naznačili, že zbrane môžu zvýšiť dostupnosť agresívnych myšlienok a nepriateľských hodnotení v určitých situáciách. Niekedy len samotný pohľad na ne dokáže zvýšiť agresivitu u nahnevaných a nenahnevaných jedincov. K tomuto efektu dochádza možno práve kvôli tomu, pretože zbrane sú úzko spojené s agresiou v našom mozgu. Všetko sa však zároveň môže líšiť v závislosti od jednotlivca a kontextu (2,3).
Hoci výskumy naznačujú agresivitu, neznamená to, že všetci majitelia zbraní sú prirodzene útočnejší alebo že vlastníctvo zbrane prinúti niekoho, kto je normálne pokojný, racionálny a rozumný, konať agresívne. Efekt zbraní zvyšuje pravdepodobnosť agresívneho správania v určitých situáciách, ale nezaručuje, že sa tak stane vždy. To, či sa efekt prejaví a akým spôsobom závisí od mnohých faktorov, vrátane individuálnych čŕt osobnosti, situácie, v ktorej sa človek nachádza a kultúrnych kontextov. Napríklad ľudia s vyšším sebaovládaním a pokojnou povahou môžu byť menej náchylní na agresívne správanie aj v prítomnosti zbrane (4).
Niektorí majitelia zbraní hlásia naopak zvýšený pocit zodpovednosti a starostlivosti. Vedomie, že majú v ruke potenciálne smrteľný nástroj, u nich môže viesť k zvýšenému zmyslu pre bezpečnosť a disciplínu. Napríklad mnohí majitelia zbraní absolvujú kurzy bezpečného zaobchádzania a pravidelne trénujú svoje schopnosti, aby minimalizovali riziko nehôd.
Na vec sa dá pozrieť ešte aj z kriminologického hľadiska. Jedným z argumentov pre vlastnenie zbraní je ich potenciálna úloha v prevencii zločinu. Zdá sa, že ozbrojení občania môžu pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok proti kriminalite. Existujú totiž prípady, kedy prítomnosť zbrane zabránila trestnému činu alebo pomohla v sebaobrane. Na druhej strane, niektoré štúdie ukazujú, že prítomnosť zbraní môže viesť k častejšiemu používaniu smrteľného násilia. Napríklad v prípadoch domáceho násilia alebo spontánnych konfliktov môže byť prítomnosť zbrane fatálna (5).
Niektoré dôkazy naznačujú, že vlastnenie zbrane môže niekedy prispieť k zmene správania človeka. Iné naopak podotýkajú u majiteľov zvýšení pocit zodpovednosti a starostlivosti. Všetko však závisí od mnohých faktorov spomínaných už vyššie. Dôležité je aby sa títo vlastníci sústredili na pozitívne spôsoby ako byť zodpovedný.
https://www.psychologytoday.com/gb/blog/get-psyched/201301/the-weapons-effect
https://onlinetexasltc.com/behavior-changes-associated-with-gun-ownership/