Rastúci trend žien ako držiteliek zbrojného preukazu

V spoločnosti, kde sa tradične zbrane spájajú skôr s mužmi, nastáva zmena. Stereotypy sa prepisujú a čoraz viac žien sa rozhoduje urobiť si zbrojný preukaz. Deje sa to preto lebo sa cítia viac ohrozené ako doteraz, alebo sa za tým skrýva hlbší dôvod? 

Výskum z Harvadskej univerzity ukázal, že ženy predstavovali približne polovicu všetkých nákupov zbraní a stávajú sa tak častejšie ich novými majiteľkami. Podľa údajov National Shooting sports Foundation (NSSF) sa v roku 2021 v porovnaní z predchádzajúcim rokom zvýšil počet nových držiteliek zbraní v USA o 40%. Rovnako vysoké čísla platia aj pre Indiu, kde je vysoký výskyt znásilnení a ženy sú tu bežne obťažované na ulici či vo verejnej doprave. Podobný trend sa deje aj v Európe a u nás na Slovensku. Presné štatistiky tu sú však ťažšie dostupné, no správy a prieskumy naznačujú že záujem žien o zbrane rastie. 

Motívy, ktoré ženy udávajú v súvislosti so zaobstaraním si zbrojného preukazu sú rôznorodé.   Štvrtina žien z výskumu uviedla, že dôvodom tejto kúpi je práve sebaobrana. Je pre ne časté, že cítia obavy o osobnú bezpečnosť, ktoré vyplývajú nielen z osobných skúseností, ale aj z častých správ o zločinoch a všeobecným nárastom násilia v spoločnosti. 

Mení sa svet a tým aj vnímanie určitého stereotypu, že vlastnenie zbraní je skôr mužská záležitosť. Sociálne a kultúrne zmeny spôsobili, že zbrane sú dnes vnímané ako nástroj, ktorý môže vlastniť a používať každý bez ohľadu na pohlavie. Ženy sú tak povzbudzované k tomu, aby sa venovali aktivitám, ktoré tradične neboli považované za ženské. Preto aj ďalším dôvodom prečo sa u žien zvyšuje zaobstarávanie zbrojného preukazu je šport. Strelecké športy sa stávajú medzi ženami čoraz populárnejšími. Berú ich ako spôsob odreagovania sa, zlepšenia koncentrácie a učeniu sa novej zručnosti. 

Medzi ďalšie dôvody, ktoré ženy uvádzajú patrí ďalej nedostatok zdrojov na presadzovanie práva, neistoty, voľby alebo aj dôsledok pandémie. Pandémia COVID-19 značne prispela k nárastu záujmu o zbrojné preukazy. V čase krízy sa mnohí ľudia vrátane žien obracajú k opatreniam, ktoré im poskytujú pocit kontroly a bezpečnosti. 

Hoci väčšina štúdií je zo Spojených štátov amerických, rovnaký trend sa dá pozorovať aj v Európe. Výrazné zvýšenie je zaznamenané hlavne v Nemecku, kde je často pripisované zvýšeniu osobného bezpečia. Podobne čísla rastú aj vo Francúzsko a Švédsku, kde ženy stále viac participujú na aktivitách spojených so zbraňami, či už ide o lovecké alebo športové streľby. 

Tento nárast záujmu môže byť čiastočne pripisovaný aj zvyšujúcej sa rovnosti pohlaví v týchto krajinách. Ženy sa čoraz viac participujú v tradične mužských aktivitách. Tieto trendy rovnako podporuje aj zvyšujúci sa počet kurzov a tréningových programov špeciálne zameraných pre ženy, ktoré sa chcú naučiť zaobchádzať so zbraňami bezpečne a efektívne. 

Rast držania zbraní v ženskej populácií bude pravdepodobne pokračovať. Ako spoločnosť by sme mali podporovať vzdelanie a bezpečnú prax pri používaní zbraní. Zároveň je dôležité aby sme rešpektovali rozhodnutie jednotlivcov, ktorí sa rozhodnú zaobstarať si zbrojný preukaz práve kvôli osobnej bezpečnosti. Iba prostredníctvom zodpovedného prístupu a vzájomného rešpektu môžeme vytvoriť prostredie bezpečné pre všetkých.

Zdroje:

https://news.gallup.com/poll/406238/stark-gender-gap-gun-ownership-views-gun-laws.aspx 

https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/more-women-are-becoming-gun-owners/ 

https://www.semanticscholar.org/paper/Gun-Women-Stange-Oyster/185bb9f79d1224da9daae24aafc0845dc2029c27 

https://home-affairs.ec.europa.eu/system/files/2020-09/fl383_firearms_report_en.pdf 



Previous
Previous

Vplyv stresu na vedenie vozidla

Next
Next

"A prečo mám toto robiť?"