"A prečo mám toto robiť?"

Vodiči dennodenne preberajú zodpovednosť za svojich pasažierov, náklad a ostatných účastníkov premávky. Správne reakcie  v stresových a nebezpečných situáciách sú  kľúčové, pretože aj malá nepozornosť môže mať vážne následky.

Vlastnosti človeka, ktoré môžu byť rozpoznané  za pomoci psychologických testov, nám pomáhajú predvídať dôsledky možných budúcich činov.

Aké vlastnosti by mal mať vodič?

To, či je niekto vhodný na to byť vodičom, záleží od mnohých osobnostných a výkonnostných aspektov. Kognitívne schopnosti  ako koncentrácia, reakčný čas , orientácia v priestore  a odolnosť voči záťaži sú obzvlášť dôležité pri každodennom šoférovaní. Vodiči musia ovládať svoje vozidlo, poznať základné dopravné predpisy a mať vlastnosti ako sú psychická stabilita, zmysel pre zodpovednosť a logické uvažovanie.

Význam psychologických testov

Psychologické testy pomáhajú odhaliť vlastnosti človeka, ktoré sú dôležité pre bezpečné šoférovanie. Skúmajú sa osobnostné a výkonnostné aspekty, ako sú temperament, impulzivita, koncentrácia, odolnosť voči stresu, reakčný čas, logické uvažovanie a inteligencia.

Schopnosti relevantné pre bezpečnú jazdu:

  • Koncentrácia a pohotovosť: Pomáhajú predchádzať nebezpečným situáciám na ceste.

  • Schopnosť pracovať pod tlakom a stresom a získanie prehľadu v rámci dopravných situácií: Dôležité pri dopravných zápchach, nehodách a iných kritických situáciách.

  • Situačný prehľad, logické uvažovanie a reakčný čas: Pomáhajú vodičom správne a rýchlo sa rozhodnúť pri každodenných aj náročných manévroch.

  • Vyhýbanie sa rizikám a prevzatie zodpovednosti: Bezpeční vodiči sa rozhodujú logicky a nekonajú impulzívne .

Temperament a inteligencia

  • Temperament: Ovplyvňuje, ako sa človek správa za volantom. Niektorí ľudia potrebujú viac vzrušenia, čo môže viesť k riskantnejšiemu správaniu. Naopak, pokojnejší ľudia majú tendenciu  jazdiť opatrnejšie.

  • Inteligencia: V kontexte šoférovania ju môžeme chápať ako schopnosť prispôsobiť sa zmenám, využívať predchádzajúce skúsenosti a správne reagovať na nové situácie. Schopnosť predvídať je kľúčová pre bezpečnú jazdu, pretože vodiči, ktorí dokážu odhadnúť a pripraviť sa na možné situácie, majú väčšiu šancu vyhnúť sa problémom.

Rozhodovanie

Rozhodovanie za volantom je komplexný proces, ktorý zahŕňa kognitívne, emocionálne a motivačné prvky. Dôležité sú znalosti, skúsenosti a kontextuálne faktory. Dynamické situácie na ceste vyžadujú rýchle a správne rozhodnutia, často pod vplyvom stresu. Menej skúsení vodiči potrebujú viac času na správne posúdenie a reakciu, ale tieto zručnosti sa dajú zlepšiť individuálnym tréningom.

Zdroje: 

https://bibliotekanauki.pl/articles/503904

https://consciousmind.co.in/drivers-assessment/



Mgr. Karol Kleinmann

Vyštudoval odbor psychológia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2014 ukončil špecializačné štúdium atestáciou z klinickej psychológie. Na Slovenskej Zdravotníckej Univerzite získal certifikát na certifikovanú činnosť Dopravná psychológia s licenciami vydanými Slovenskou komorou psychológov. V tomto odbore aj reprezentuje Slovensko ako člen medzinárodnej pracovnej skupiny TPI – Transport Psychology International a EFPA. Je absolventom 5-ročného výcviku v Systemickom koučingu a managemente v Prahe.

Previous
Previous

Rastúci trend žien ako držiteliek zbrojného preukazu

Next
Next

"Podľa mňa po marihuane šoférujem bezpečnejšie"