Ako získať vodičský preukaz späť: Sprievodca odborným poradenstvom u dopravného psychológa

Ak ste prišli o vodičský preukaz kvôli alkoholu alebo iným omamným látkam, musíte absolvovať niekoľko krokov, aby ste ho mohli získať späť. Celý proces začína návštevou psychiatra a pokračuje odborným poradenstvom pre vodičov u dopravného psychológa. Výsledky z oboch návštev sú posielané polícii a tá ďalej informuje o ďalších krokoch. Ale aký je vlastne rozdiel medzi týmito odborníkmi a ich špecializáciami?

Prvým krokom je návšteva psychiatra

Psychiater je lekár, ktorý absolvoval štúdium medicíny a má atestáciu. Môže predpisovať lieky a vykonávať rôzne lekárske vyšetrenia. V tomto prípade je jeho úlohou vylúčiť u pacienta diagnózu závislosti na alkohole alebo iných omamných látkach, pretože ľudia s touto diagnózou nemôžu zo zákona viesť motorové vozidlá. Výnimkou je aspoň 2 ročná, preukázateľná abstinencia. 

Čo zahŕňa psychiatrické vyšetrenie?

Počas vyšetrenia psychiater vyhodnotí niekoľko testov a vyšetrení, medzi ktoré patrí napríklad:

  • Neurologické vyšetrenie: Hľadanie známok chronického užívania drog.

  • Biochemické vyšetrenie krvi: Kontrola dlhodobej konzumácie alkoholu.

  • Toxikologické vyšetrenie: Detekcia návykových látok.

  • V prípade pochybností odoslanie na klinicko-psychologické vyšetrenie: Administrácia písomných testov.

Na základe výsledkov vyšetrení a anamnézy psychiater vypracuje správu pre políciu. Ak je zistená závislosť, odporučí ďalší postup, ako napríklad odoslanie na protialkoholovú alebo protidrogovú liečbu. Ak nie je zistená závislosť, odporučí odborné poradenstvo a výsledok zaznamená do zdravotnej dokumentácie.

Následný krok: Odborné poradenstvo u dopravného psychológa

Po úspešnom absolvovaní psychiatrického vyšetrenia dostanete poštou od polície Rozhodnutie o absolvovaní Odborného poradenstva pre vodičov. Toto odborné poradenstvo môže vykonávať len špecializovaný psychológ s certifikátom z dopravnej psychológie.

Dopravný psychológ nie je lekár ani psychiater, ale špecialista, ktorý má certifikáciu v certifikovanej pracovnej  činnosti dopravná psychológia. Vykonáva Odborné poradenstvo pre vodičov, ktoré nie je to isté ako skupinová terapia. Jeho úlohou je pomôcť predchádzať opakovanému zadržaniu pod vplyvom tým, že klientov edukuje a pomáha meniť postoje. Odborné poradenstvo pozostáva zo štyroch skupinových stretnutí a individuálneho rozhovoru. Každé stretnutie trvá 3 hodiny a individuálny rozhovor približne 30 minút..

Prečo sú oba kroky dôležité?

  • Psychiater: Vykonáva jednorázové lekárske vyšetrenia (krvné testy, odosiela na toxikologické vyšetrenie moču a podobne), aby zistil, či máte závislosť.

  • Dopravný psychológ: Vedie odborné poradenstvo pre vodičov, vykonávané formou pravidelných skupinových stretnutí, ktoré je zamerané na zmenu postojov a vzdelávanie vodičov.

Každý z týchto krokov je nevyhnutný pre zabezpečenie plynulej a bezpečnej premávky na cestách. Spolu tvoria ucelený proces, ktorý vám pomôže získať vodičský preukaz späť a zároveň prispieť k bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky.

ZDROJE:

Vyhláška č. 9/2009 Z. z.

PhDr. KLEINMANN KAROL a kol., 2013. Rehabilitačné programy pre vodičov. Salvus s.r.o, Bratislava, 2013. 143s. ISBN 978-80-970920-2-3

Previous
Previous

Prečo seniori potrebujú psychotesty?

Next
Next

Vplyv stresu na vedenie vozidla